A 4.5 kg box slides down a 4.3 m-high frictionless hill, starting from rest, acr
ID: 1979972 • Letter: A
Question
A 4.5 kg box slides down a 4.3 m-high frictionless hill, starting from rest, across a 1.9 m-wide horizontal surface, then hits a horizontal spring with spring constant 500 N/m. The other end of the spring is anchored against a wall. The ground under the spring is frictionless, but the 1.9 m-long horizontal surface is rough. The coefficient of kinetic friction of the box on this surface is 0.22.A- What is the speed of the box just before reaching the rough surface?
B- What is the speed of the box just before hitting the spring?
C- How far is the spring compressed?
D- Including the first crossing, how many complete trips will the box make across the rough surface before coming to rest?
Explanation / Answer
A . by energy conservation , its potential energy will convert into kinetic energy when it comes down
mgh = mv2 /2
v = 2gh = (2 X 9.8 X 4.3) = 9.18 m/s ......Ans
B. just before hitting spring it travels 1.9 m long friction surface ,
f = .mg
a =f / m = .mg / m = .g = 0.22 x 9.8 = 2.156 m/s2
so its speed is v just befire hitting spring then
v2 - u2 = 2as
v2 - 9.182 = 2 (-2.156)x1.9
v2 = 76.08
v = 8.72 m/s ..............ANS
C . mv2 /2 = kx2 /2
4.5 x 8.722 = 500 X x2
x = 0.8273 m = 82.73 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.