A 4.27-kg object is thrown vertically upward from the surface of Mercury, where
ID: 2230963 • Letter: A
Question
A 4.27-kg object is thrown vertically upward from the surface of Mercury, where the acceleration due to gravity is g1 = 3.70 m/s2. The initial velocity is v1 and the object reaches a maximum height of y1. What is the maximum height, y2, if the object is thrown with a speed of V2 = 1.99v1 from the surface of Saturn's moon Rhea? The acceleration due to gravity on Rhea is g2 = 0.264 m/s2. Give your answer as a multiple of y1. Notice that the time variable is never mentioned in the problem statement nor the hint. In constant acceleration problems that don't involve time, we can usually employ the following relation: v2f = v2i + 2a Delta y where Vf is final velocity, Vi is initial velocity, a is acceleration and Delta y is displacement. Think carefully about the values of these quantities in the problem at hand. Sometimes it helps to draw a picture and choose a coordinate system in which to work the problem.Explanation / Answer
maximum height on mercury, y1 = 2*v1/g1 maximum height on rhea , y2 = 2*v2/g2 y2/y1 = (v2/v1)* (g1/g2) = 1.99*3.7/0.264 = 27.89 y2 = 27.89 y1
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.