A 4.00-m length of light nylon cord is wound around a uniform cylindrical spool
ID: 1787346 • Letter: A
Question
A 4.00-m length of light nylon cord is wound around a uniform cylindrical spool of radius 0.500 m and mass 1.00 kg. The spool is mounted on a frictionless axle and is initially at rest. The cord is pulled from the spool with a constant acceleration of magnitude 2.92 m/s2 (a) How much work has been done on the spool when it reaches an angular speed of 6.30 rad/s? (b) How long does it take the spool to reach this angular speed? (c) How much cord is left on the spool when it reaches this angular speed? Need Help? Read NExplanation / Answer
given
m = 1 kg
r = 0.5 m
a = 2.92 m/s2
w = 6.30 rad/s
(a)
Work done = energy gained = 1/2*I*w2
where I = 1/2*m*r2 = 1/2*1*(0.50)2
Work done = 1/2* 1/2*1*(0.50)2 *(6.30)2
Work done = 2.48 J
(b)
t =v/a = w*r/a = 6.30*0.5/2.92 = 1.07 s
(c)
d = u*t +1/2*a*t2
given that spool is initially at rest . so, u =0
d = 1/2*a*t2 = 1/2*2.92*(1.07)2 = 1.69 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.