A 4.00-m length of light nylon cord is wound around a uniform cylindrical spool
ID: 1496233 • Letter: A
Question
A 4.00-m length of light nylon cord is wound around a uniform cylindrical spool of radius 0.500 m and mass 1.00 kg. The spool is mounted on a frictionless axle and is initially at rest. The cord is pulled from the spool with a constant acceleration of magnitude 2.74 m/s2.
(a) How much work has been done on the spool when it reaches an angular speed of 6.55 rad/s? _______J
(b) How long does it take the spool to reach this angular speed? ________ s
(c) How much cord is left on the spool when it reaches this angular speed? ______m
Explanation / Answer
a) How much work has been done on the spool when it reaches an angular velocity of
6.55 rad/s?
Since
Wnet = K = 1/2I^2 , and
I = 1/2 MR^2 , = 0.125
Wnet = 1/2I^2
Wnet = 1/2*0.125*(6.55)
Wnet = 2.681 J
b) How long does it take the spool to reach this angular speed?
Since t =/ and = atan R ,
t = R/atan
t = 6.55*(0.500)/2.74
t = 1.19s
c) How much cord is left on the spool?
The length of cord pulled off is
L = R = R=1/2t^2
= 1/2*2.74*1.19^2 = 1.94m
so 2.06 m remains on the spool
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.