A 4.00-m length of light nylon cord is wound around a uniform cylindrical spool
ID: 1449981 • Letter: A
Question
A 4.00-m length of light nylon cord is wound around a uniform cylindrical spool of radius 0.500 m and mass 1.00 kg. The spool is mounted on a frictionless axle and is initially at rest. The cord is pulled from the spool with a constant acceleration of magnitude 2.74 m/s2.
(a) How much work has been done on the spool when it reaches an angular speed of 6.80 rad/s?
J
(b) How long does it take the spool to reach this angular speed?
s
(c) How much cord is left on the spool when it reaches this angular speed?
m
Explanation / Answer
Here,
let the velocity of the spool is v
a)
work done on the spool = kinetic energy of spool
work done on the spool = 0.5 * m * v^2 + 0.5 * I * w^2
work done on the spool = 0.5 * 1 * (6.8/.5)^2 + 0.5 * 0.5 * 0.50^2 * 1 * 6.8^2
work done on the spool = 95.4 J
the work done on the spool is 95.4 J
b)
let the time taken is t
angular acceleration = at/R
angular acceleration = 2.74/0.5 rad/s
Using first equation of motion
w = angular acceleration* time
6.80 = 2.74/0.5 * t
t = 1.241 s
the time taken is 1.241 s
c)
For the cord left is L
using second equation of motion
4 - L = 0.5 * at * t^2
4 - L = 0.5 * 2.74 * 1.241^2
L = 1.891 m
1.891 m cord is left on the spool
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.