A 4.00-m length of light nylon cord is wound around a uniform cylindrical spool
ID: 1449756 • Letter: A
Question
A 4.00-m length of light nylon cord is wound around a uniform cylindrical spool of radius 0.500 m and mass 1.00 kg. The spool is mounted on a frictionless axle and is initially at rest. The cord is pulled from the spool with a constant acceleration of magnitude 2.90 m/s2.
(a) How much work has been done on the spool when it reaches an angular speed of 7.35 rad/s?
Ans:3.376 J (is correct)
(b) How long does it take the spool to reach this angular speed?
Ans:1.2758 s (is correct)
(c) How much cord is left on the spool when it reaches this angular speed?
Ans: ???? (I need this answer)
Explanation / Answer
c) the legth of the cord leaving the spool, l = 0.5*a*t^2 (using kinematic equation)
= 0.5*2.9*1.2758^2
= 2.36 m
the length of the cord left on the spool = 4 - 2.36
= 1.64 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.