You kick a soccer ball from ground level with an initial velocity of 8.50 m/s at
ID: 1329888 • Letter: Y
Question
You kick a soccer ball from ground level with an initial velocity of 8.50 m/s at an angle of 30.0 degree above the horizontal. When the ball strikes a wall that is some distance from you the ball is 41.0 cm off the ground. You want to determine how far away the wall is. Use g = 9.80 m/s2. Based on the information above, how many possible answers are there for the distance from you to the wall, assuming that the ball does not bounce before hitting the wall and assuming air resistance can be neglected? Answers Find the largest of these distances. mExplanation / Answer
v = 8.5 m/s at 30 degree
Horizontal velocity, vh = 8.5 cos 30 = 7.36 m/s
Vertical velocity, vv = 8.5 sin 30 = 4.25 m/s
height of 0.41 m
S= ut + 0.5 at2
=> 0.41 = 4.25 t - 4.9 t2
=> t = 0.757 s or 0.11 s
As there are 2 possible times at which ball will be at same height. so there are 2 possible distance for the same.
b) The larger distance = vht = 7.36*0.757 = 5.57 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.