You just sold short 700 shares of Wetscope, Inc., a fledgling software firm, at
ID: 2382389 • Letter: Y
Question
You just sold short 700 shares of Wetscope, Inc., a fledgling software firm, at $81 per share. You cover your short when the price hits $71.50 per share one year later. If the company paid $.35 per share in dividends over this period, what is your rate of return on the investment? Assume an initial margin of 50 percent. (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal points.)
You just sold short 700 shares of Wetscope, Inc., a fledgling software firm, at $81 per share. You cover your short when the price hits $71.50 per share one year later. If the company paid $.35 per share in dividends over this period, what is your rate of return on the investment? Assume an initial margin of 50 percent. (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal points.)
Explanation / Answer
Initial Investment = 700*81*50% = $ 28,350
Dividend Payment = 0.35*700
Dividend Payment = 245
Net Income = No of Share*(sell price - purchase price) - dividend payment
Net Income = 700*(81-71.50) - 245
Net Income = $ 6405
Rate of Return = Net Income/Initial Investment
Rate of Return = 6405/28350
Rate of Return = 22.59%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.