A placekicker must kick a football from a point 36.0 m (about 40 yards) from the
ID: 1330277 • Letter: A
Question
A placekicker must kick a football from a point 36.0 m (about 40 yards) from the goal, and half the crowd hopes the ball will clear the crossbar, which is 3.05 m high. When kicked, the ball leaves the ground with a speed of 21.0 m/s at an angle of 45.0° to the horizontal.
(a) By how much does the ball clear or fall short of clearing or fall short of clearing the crossbar? (Enter a negative answer if it falls short.)
??? m
(b) Does the ball approach the crossbar while still rising or while falling?
???
Explanation / Answer
time taken to travel 36 is t = S/vcos theta = 36/(21cos45)
t = 2.42 secs
Vertical height travelled during this time is H = U sin theta t - 0.5 gt^2
H = (21sin45 * 2.42) - (4.9*2.42^2)
H = 7.23 m
since 7.23 is more than 3.05 m, the ball is above the cross bar by a height of (7.23- 3.05) = 4.18 m
The velocity at the end of 2.42 secs is
v = u –gt = (21 sin 45) – (9.8*2.42)
V = -8.86 m/s
The negative sign shows that the ball is falling down, while approaching the cross bar.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.