A 65-kg stunt person climbs to the top of a tower 65 m tall and dives into a tan
ID: 1330466 • Letter: A
Question
A 65-kg stunt person climbs to the top of a tower 65 m tall and dives into a tank of water shaped like a cube 3.0 m on a side. The initial temperature of the water is about the same as body temperature. After the splash and wave energy gets converted to thermal energy, by about how much has the temperature of the water increased in this process? (Assume the water gets 90% of the thermal energy produced). A 65-kg stunt person climbs to the top of a tower 65 m tall and dives into a tank of water shaped like a cube 3.0 m on a side. The initial temperature of the water is about the same as body temperature. After the splash and wave energy gets converted to thermal energy, by about how much has the temperature of the water increased in this process? (Assume the water gets 90% of the thermal energy produced).Explanation / Answer
PE at 65 m = mgh = 65*9.8*65 = 41405 J
Percent converted to heat = 90 %
Heat = 41405*90/100 = 37264.5 J
Amount of water = Volume * density = 33 * 1000 = 9000 Kg
Let the rise in temperature be T
Heat capacity = 4186 J/K Kg
Then 37264.5 = mCT = 9000*4186*T
=> T = 0.001 degree C
So temperature increase = 0.001 C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.