A 65-kg water skier is being accelerated by a ski boat on a flat (\"glassy\") la
ID: 2135595 • Letter: A
Question
A 65-kg water skier is being accelerated by a ski boat on a flat ("glassy") lake. The coefficient of kinetic friction between the skier's skis and the water surface is ?k = 0.25
Part A
What is the skier's acceleration if the rope pulling the skier behind the boat applies a horizontal tension force of magnitude FT = 270N to the skier (? = 0?)?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B
What is the skier's horizontal acceleration if the rope pulling the skier exerts a force of FT = 270N on the skier at an upward angle ? = 12??
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
F = mass * acc
270 = 65 * a
a = 4.15 m / s^2
if it is at 11 deg, the component along the skier is 270N * cos 12 deg = 264 N
a = 264 / 65 = 4.061 m/ s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.