A 65-kg water skier is being accelerated by a ski boat on a flat (\"glassy\") la
ID: 2135872 • Letter: A
Question
A 65-kg water skier is being accelerated by a ski boat on a flat ("glassy") lake. The coefficient of kinetic friction between the skier's skis and the water surface is ?k = 0.25 . (Figure 1)
Part A
What is the skier's acceleration if the rope pulling the skier behind the boat applies a horizontal tension force of magnitude FT = 270N to the skier (? = 0?)?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B
What is the skier's horizontal acceleration if the rope pulling the skier exerts a force of FT = 270N on the skier at an upward angle ? = 12??
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
A 65-kg water skier is being accelerated by a ski boat on a flat ("glassy") lake. The coefficient of kinetic friction between the skier's skis and the water surface is ?k = 0.25 . (Figure 1) What is the skier's acceleration if the rope pulling the skier behind the boat applies a horizontal tension force of magnitude FT = 270N to the skier (? = 0?)? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. What is the skier's horizontal acceleration if the rope pulling the skier exerts a force of FT = 270N on the skier at an upward angle ? = 12?? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
1. Force equation:
F - uN = ma
N = mg
=> a = (270 - 0.25*650)/(65) = 1.654 m/s^2
2. Force equations:
FCos12 - uN = ma
FSin12 + N = mg
=> N = 593.86N
=> a = (270Cos12 - 0.25*593.86)/65 = 1.79 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.