A place-kicker must kick a football from a point 36.0 m (about 40 yards) from th
ID: 1330579 • Letter: A
Question
A place-kicker must kick a football from a point 36.0 m (about 40 yards) from the goal. Half the crowd hopes the ball will clear the crossbar, which is 3.05 m high. When kicked, the ball leaves the ground with a speed of 20.6 m/s at an angle of 52.0° to the horizontal. (a) By how much does the ball clear or fall short (vertically) of clearing the crossbar? (Enter a negative answer if it falls short.)
(b) Does the ball approach the crossbar (and cross above or beneath it) while still rising or while falling?
Explanation / Answer
initial velocity vo = 20.6 m/s
along horizantal
vox = vo*cos52
x = vox*t
t = x / vox..........(1)
for x = 36 m
t = 36/(20.6*cos52) = 2.84 s
along vertical
voy = vo*sin52
y = voy*t + 0.5*ay*t^2
y = (20.6*sin52*2.84)-(0.5*9.8*2.84^2)
y = 6.58 m
y > h ( height of the cross bar
(a)
y-h = 6.58 - 3.05 = 3.03 m <<------answer
(b)
for t = 2.84
vy = voy + ay*t
vy = (20.6*sin52)-(9.8*2.84) = -11.6 m/s
the vy is negative
the ballis falling while it approaches the cross bar
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.