A place-kicker must kick a football from a point 36.0 m (about 40 yards) from th
ID: 1335468 • Letter: A
Question
A place-kicker must kick a football from a point 36.0 m (about 40 yards) from the goal. Half the crowd hopes the ball will clear the crossbar, which is 3.05 m high. When kicked, the ball leaves the ground with a speed of 23.8 m/s at an angle of 52.0 degree to the horizontal. By how much does the ball clear or fall short (vertically) of clearing the crossbar? (Enter a negative answer if it falls short.) m Does the ball approach the crossbar (and cross above or beneath it) while still rising or while falling? rising fallingExplanation / Answer
velocity = 23.8 m/s at 52 degree
Horizontal velocity = 23.8 cos 52 = 14.65 m/s
vertical velocity = 23.8 sin52 = 18.75 m/s
Time to cover 36 m horizontal distance = 36/14.65 = 2.457 s
Vertical height at (t= 2.457) s = ut +0.5at2
= 18.75*2.457 -0.5*9.8*2.4572 = 16.49 m
a) So the ball clears the crossbar by 16.49 - 3.05 = 13.44 m
b) Time of flight = 2*18.75/9.8 = 3.83 s
Since the time to cross corssbar, t = 2.457 is more than half the total time of flight (>3.83/2) the ball has started falling.
Falling
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.