An electric air conditioning unit draws 15 amps of direct current from a 145 V d
ID: 1331025 • Letter: A
Question
An electric air conditioning unit draws 15 amps of direct current from a 145 V direct voltage source, and is used 24 hours a day during 23.4 days in July. How much will the electricity cost for the month if the local electrical rate is 8.6 cents/kW · hr? Answer in units of $. ANSWER= $105.04728
1. The wire in a house circuit is rated at 21.8 A and has a resistance of 0.11 . What is its power rating? Answer in units of W
2. How much heat does the wire give off in 29.4 min? Answer in units of J
NEED ANSWER FOR JUST 1 AND 2. THANKS! :)
Explanation / Answer
1. P = I2 R = 21.8 * 21.8 * 0.11 = 52.28 W.
2. H = P * t = 52.28 * 29.4 * 60 = 92215.57 W.hr
1 Watt hour = 3600 J
92215.57 watt hour = 3600 * 92215.57 = 3.32 * 108 Joules
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.