An electric adaptor for a notebook computer (converting 110 volts to 21 volts) o
ID: 2321020 • Letter: A
Question
An electric adaptor for a notebook computer (converting 110 volts to 21 volts) operates 11 degree C warmer than the surroundings, which is at 18 degree C. The output current is measured at 5 amps and heat is lost from the adapter at a rate of 11 W. Determine the energetic efficiency of the device. Express your answer to three significant figures. Determine the rate of internal entropy generation. Express your answer to three significant figures. Determine the rate of external entropy generation. Express your answer to three significant figures.Explanation / Answer
Qlost = 11 W
Vin = 110 v
Vout = 21 v
Tc = (11+18) = 29 oC
Ts = 18 oC
Qout = VI = 21*5 =105 watts
Qin = Qout + Qlost
Qin = 105+11 =116 watts
a) energetic effeciancy (n) = Qout / Qin = 105 / 116
n = 0.9052 or 90.52 %
b) rate of internal entropy genration = Qlost / Tc
S internal = -11 / (29+273 ) = - 0.036 W/K
c) rate of external entropy genration = Qlost / Ts
S external = 11 / (18+273 ) = 0.0378 W/K
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.