An egg rolls off a kitchen counter and breaks as it hits the floor. The counter
ID: 1426224 • Letter: A
Question
An egg rolls off a kitchen counter and breaks as it hits the floor. The counter is 1.0 m high, the mass of the egg is about 50 g, and the time interval during the collision is about 0.010 s.
Part A
How large is the impulse that the floor exerts on the egg?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B
How large is the force exerted on the egg by the floor when stopping it?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
speed of the egg before touching the ground, v = sqrt(2*g*h)
= sqrt(2*9.8*1)
= 4.427 m/s
A)
the impulse that the floor exerts on the egg = change in momentum of the egg
= m*v
= 50*10^-3*4.427
= 0.221 N.s
B) we know, Impulse = Favg*t
==> Favg = Impulse/t
= 0.221/0.01
= 22.1 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.