Consult to explore a model for solving this problem. A person pushes on a 56-kg
ID: 1331070 • Letter: C
Question
Consult to explore a model for solving this problem. A person pushes on a 56-kg refrigerator with a horizontal force of -250 N; the minus sign indicates that the force points in the -x direction. The coefficient of static friction is 0.67. (a) If the refrigerator does not move, what are the magnitude and direction of the static frictional force that the floor exerts on the refrigerator? (b) What is the magnitude of the largest pushing force that can be applied to the refrigerator before it just begins to move? Assume g = 9.8 m/s2.
Explanation / Answer
a) as the refrigerator is not moving
the frictional force is equal and oposite to the applied force
f - 250 = 0
f = 250 N
frictional force is 250 N in positive x - direction
b)
largest pushing force = maximum static friction
largest pushing force = 0.67 * 56 * 9.8
largest pushing force = 367.7 N
the largest pushing force that can be applied is 367.7 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.