A force of 27.0 N is directed downward perpendicular to the stick at Point G. Wh
ID: 1331330 • Letter: A
Question
A force of 27.0 N is directed downward perpendicular to the stick at Point G. What is the torque from this force?
A force of 16.0 N is directed upward perpendicular to the stick at Point B. What is the torque from this force?
A force of 37.0 N is directed upward at angle 36.2° to the right of the perpendicular to the stick at Point C. What is the torque from this force?
A force of 27.0 N is applying horizontally to the right at C. What is the torque from this force?
Two forces are applied simultaneously to the stick. A force of 22.0 N is directed upward perpendicular to the stick at Point K and a force of 16.0 N is directed upward perpendicular to the stick at Point B. What is the net torque from these two forces?
Explanation / Answer
Torque T = r*F*sin(90) = 6*0.091*22 = 12.012 N-m
-------------------------------------------------
Torque T = -3*0.091*27 = -7.371 N-m
---------------------------------------------
Torque T = -3*0.091*16 = -4.368 N-m
--------------------------------------------
Torque T = 7*0.091*37*cos(36.2) = 19.01 N-m
-----------------------------------------------
Torque T = 0N-m
---------------------------
net torque is Tnet = (6*0.091*22)-(3*0.091*16) = 7.644 N-m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.