A uniform electric field of magnitude 229 V/m is directed in the positive x dire
ID: 1331487 • Letter: A
Question
A uniform electric field of magnitude 229 V/m is directed in the positive x direction. A + 11.5 uC charge moves from the origin to the point (x, y) = (19.0cm, 51.7 cm). What was the change in the potential energy of this charge? (in J) -5.38 times 10-5 -7.81 times 10-5 -1.13 times 10-4 -1.64 times 10-4 -2.38 times 10-4 -3.45 times 10-4 -5.00 times 10-4 -7.26 times 10-4 Through what potential difference did the charge move? (in V) -4.35 times 10 -5.09 times 101 -5.96 times 101 -6.97 times 101 -8.15 times 101 -9.54 times 101 -1.12 times 102 -1.31 times 102Explanation / Answer
PE = -qEdcostheta
PE = -qE*.19cos0 -qE *.517cos90
PE = -qE *.19
PE = 11.5 x 10^-6 x 229 x .19
PE = -5.00 x 10^-4 J ( G option )
part b )
dw = E*dcostheta
dw = 229 * .19
dw = 4.35 x 10^1 V ( A option )
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.