A space craft is out in deep space trying to dock with a space station. It moves
ID: 1332831 • Letter: A
Question
A space craft is out in deep space trying to dock with a space station. It moves initially in the positive X-direction with a velocity relative to the station (at rest) 45 m/s. It fires its thrusters twice. The first time adds 55 m/s in the direction 200 degrees from the positive x-direction. The second boost adds 18 m/s, 70 degrees from the positive x-direction. what is the velocity of the space craft when it hits the docking point on the station? (velocities are vectors that can be drawn just like the displacements (suggested scale: 1 m/s=1mm))
Explanation / Answer
v1 = V1*cos200 i + v1*sin200 j
v1 = 55*cos200i + 55*sin200 j
v2 = v2*cos70 i + v2*sin70 j
v2 = 18*cos70i + 18*sin70 j
v = v1 + v2
v = (55*cos200 + 18*cos70 )i + (55*sin200 + 18*sin70) j
v = -45.3 i - 1.89 j
speed = sqrt(45.5^2+1.89^2) = 45.53 m/s
direction = tan^-1(1.89/45.3) = 202.4 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.