A block with mass m1= 7.3 rest on the surface of a horizontal table which has a
ID: 1333709 • Letter: A
Question
A block with mass m1= 7.3 rest on the surface of a horizontal table which has a coefficient of kinetic friction of uk= .56. A second block with a mass m2= 9.5kg is connected to the first by an ideal pulley system such that the second block is hanging vertically. The second block is released and motion occurs.
Part C: Write an expression for the magnitude of the acceleration of block 2, a2, in terms of the acceleration of block 1,a1. (Assume the cable connection the masses is ideal.)
Part D: Write an expression using the variable provided for the magnitude of the tension force, T.
Part E: What is the tension T in Newtons?
Explanation / Answer
C) a2 = a1 ( as both are attach with same string)
D) m2g-T = m2a
T - uN = m1a
(m2g - u(m1g) )/(m1+m2) = a
=> T = m2g -m2a = m2g -m2(m2g - u(m1g) )/(m1+m2) = m1m2g(1+u)/(m1+m2)
E) T = m1m2g(1+u)/(m1+m2)
=> T = 7.3*9.5*9.8(1+0.56)/(9.5+7.3) = 63.1N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.