Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

7a. A 0.402 kg particle slides around a horizontal track. The track has a smooth

ID: 1334982 • Letter: 7

Question

7a. A 0.402 kg particle slides around a horizontal track. The track has a smooth, vertical outer wall forming a circle with a radius of 1.37 m. The particle is given an initial speed of 8.19 m/s. After one revolution, its speed has dropped to 6.00 m/s because of friction with the rough floor of the track. Calculate the energy loss due to friction in one revolution.

7b. Calculate the coefficient of kinetic friction.

7c. What is the total number of revolutions the particle makes before stopping? Do not enter units.

Explanation / Answer


apply Kinetic energy KE = 1/2 m(vi^2 - vf^2)

KE = 0.5 * 0.402 * (8.19^2 - 6^2 )

KE lost = 6.24 Joules

-----------------------------------------------

Distance travelled = Circumference C = 2piR

C = 2*3.14 * 1.37

C = 8.6036 m


Work done by friction = Ff * C   

so Ff = 6.24/8.603

Ff = 0.725 N (the frictiona lforce)

Ff = m g

= 0.725 / (0.402* 9.81)

u = 0.183

--------------------------------

The total work done in stopping the particle equals theinitial KE

The initial KE = 1/2 m vi^2

KE = 0.5 * 0.402 * 8.19*8.19

KE = 13.48 J

Then n Ff C = 13.48

so n = 13.48 / (0.725 * 8.603)

n = 2.16 rev

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote