7a) Tangshan Mining was extended credit terms of 3/15 net 30 EOM. The cost of gi
ID: 2481516 • Letter: 7
Question
7a)
Tangshan Mining was extended credit terms of 3/15 net 30 EOM. The cost of giving up the cash discount, assuming payment would be made on the last day of the credit period would be _______. If the firm were able to stretch its accounts payable to 60 days without damaging its credit rating, the cost of giving up the cash discount would only be ______.
A) 74%; 21.90%
B) 73%; 24%
C) 73%; 18.25%
D) 75%; 25.09%
7b)
What is the value of a $1,000 face value bond that pays a 5% coupon rate that will mature in 3 years if the interest rate on similar risk bonds is 6%?
A) $ 1,054.23
B) $ 1,107.11
C) $ 973.27
Explanation / Answer
Ans:- 7(a) correct option is (D) 75%, 25.09%. Calculation of cost of giving cash discount is as follows:-
Cost of giving cash discount = Discount rate / (1- discount rate) X 365/ (allowed credit days - Discount Days)
When credit term is 3/15 net 30:-
= 0.03 / (1.00-0.03) x 365/(30-15)
= 0.03/0.97 x 365/15
= 0.0309 x 24.333
=0.7518
=75 % (round off)
When credit period stretched to 60 days :-
= 0.03 / (1.00-0.03) x 365/(60-15)
= 0.03/0.97 x 365/45
= 0.0309 x 8.111
=0.2509
=25.09 %
Ans:- 7(b) :- Correct option is (c) $973.27. Calculation of Value is as follows:-
Value of bond = Maturity value x PVIF (r,n) + Yearly Interest x PVAIF(r, n )
= 1000 x PVIF (6%, 3) + 50 x PVAIF(6%, 3 )
= 1000x0.8396 + 50x2.673
=839.61 + 133.66
= 973.27
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.