The figure shows two parallel, straight wires that are very long. The wires are
ID: 1335090 • Letter: T
Question
The figure shows two parallel, straight wires that are very long. The wires are separated by a distance of
0.063 m
and carry currents of
I1 = 17 A
and
I2 = 7.7 A.
(a) Find the magnitude and direction of the force that the magnetic field of wire 1 applies to a 1.5-m section of wire 2 when the currents have opposite directions.
(b) Find the magnitude and direction of the force that the magnetic field of wire 1 applies to a 1.5-m section of wire 2 when the currents have the same directions.
Explanation / Answer
A. Magnetic force on the section of wire 2
F = I2*L*B*sinA
magnetic field produced by current in wire 1
Magnetic field B = (uo*I1/(2*pi*r))
F = I2*L*(uo*I1/(2*pi*r))*sinA
A. F = 7.7*1.5*(4*pi*10^-7*17/(2*pi*0.063))*sin90 = 6.23*10^-4 N
direction by right hand rule
away from wire 1
B. Force will be same F = 6.23*10^-4 N
Direction will be towards wire 1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.