Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A simple RLC series circuit is connected to a generator with frequency 60 Hz. Th

ID: 1335371 • Letter: A

Question

A simple RLC series circuit is connected to a generator with frequency 60 Hz. The maximum voltage across each element (the resistor, inductor, and capacitor) is measured along with the maximum current in the circuit. It is found that: VRmax = 18 V, VLmax = 25 V, VCmax = 37 V and Imax = 0.8 A.

22) What is the maximum voltage across the generator?

(a) 13.4 V

(b) 21.6 V

(c) 38.1 V

(d) 49.2 V

(e) 60.7 V

23) What is the capacitance of the capacitor?

(a) 16 mF

(b) 25 mF

(c) 32 mF

(d) 57 mF

(e) 65 mF

24) What is the inductance of the inductor?

(a)   83 mH

(b) 115 mH

(c) 172 mH

(d) 221 mH

(e) 265 mH

25) What is the average power dissipated in the circuit?

(a) 4.3 W

(b) 7.2 W

(c) 10.2 W

(d) 16.5 W

(e) 20.1 W

26) What is the resonance frequency of this RLC circuit?

(a) 22 Hz

(b) 38 Hz

(c) 60 Hz

(d) 73 Hz

(e) 92 Hz

Explanation / Answer

22) option B

vs=square root(Vr^2+(VL-Vc)^2)

=square root (324+144)=21.6volts

23) option:D

Vc=i*Xc

37=0.8*Xc

XC=46.25

capacitance=1/2pi*f*c

then we get57mf

24) option is A

xL=2pi*f*L

vL=I*XL

we get 83mh

25)option C

average power=vrms^2/R

vr=i*r r=18/0.8=22.5

vrms=vs/square root of 2

26) option A

frequency=1/(2*pi*square root of Lc)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote