A simple PC circuit consists of a 1MuF capacitor in series with a 3000Ohm resist
ID: 586436 • Letter: A
Question
A simple PC circuit consists of a 1MuF capacitor in series with a 3000Ohm resistor, a 6V battery, and an open switch Initially, the capacitor is uncharged How long after the switch is dosed will the voltage across the capacitor be 3 8 V? 3 Times 10^9 s 0.003 s 3 s 3 Times 10^-8 s 3 Times 10^9 s A battery' supplies a total charge of 5 0 MuC to a circuit which consists of a series combination of two identical capacitors, each with capacitance C. Determine the charge on either capacitor. 0,50 MuC 1.0 MuC 1.5MuC 2.5MuC 5.0MuCExplanation / Answer
Voltage after charge capacitor
V = Vs*(1 - e^(-t/RC))
Vs = supply voltage
3.8 = 6*(1 - e^(-t/(1*10^(-6)*3000)))
3.8/6 = 1 - e^(-t*333.33)
e^(-t*333.33) = 0.367
(-t*333.33) = ln(0.367)
(-t*333.33) = -1.0024
t = 0.003 sec (ANSWER of a)
b)
For series combination of capacitor,
charge on all capacitor is same.
so the charge on either capacitor = 5.0 uC
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.