An air-track glider of mass 0.091 kg is attached to the end of a horizontal air
ID: 1335642 • Letter: A
Question
An air-track glider of mass 0.091 kg is attached to the end of a horizontal air track by a spring with force constant 19.5 N/m With the air track turned off, the glider travels 8.3 cm before it stops instantaneously. How large would the coefficient of static friction ns have to be to keep the glider from springing back to the left? If the coefficient of static friction between the glider and the track is ns= 0.64, what is the maximum initial speed that the glider can be given and remain at rest after it stops instantaneously? With the air track turned off, the coefficient of kinetic friction is |i|LE 0.50. Your job is to lift 23-kg crates a vertical distance of 0.40 m from the ground onto the bed of a truck. How many crates would you have to load onto the truck in one minute for the average power output you use to lift the crates to equal 0.50 hp? How many crates would you have to load onto the truck in one minute for an average power output of 150 W?Explanation / Answer
here,
(b)
coefficient of kinetic friction,uk = 0.5
distance travelled before turned off , x = 0.083 m
spring constant , k = 19.5 N/m
mass , m = 0.091 kg
let the maximum initial speed be v1
0.5 * k*x^2 - uk*m*g*x = 0.5 * m*v1^2
0.5 * 19.5 * 0.083^2 - 0.5 * 0.091 *9.8 *0.083 = 0.5 * 0.091*v1^2
v1 = 0.81 m/s
the maximum initial speed v1 is 0.81 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.