An air-filled parallel-plate capacitor has an area of 1.6 m2 and a capacitance o
ID: 2280407 • Letter: A
Question
An air-filled parallel-plate capacitor has an area of 1.6 m2 and a capacitance of 1.6 nF.
a.What is the distance between the plates?(mm)
b.If the capacitor is connected to a 22 V battery, what is the electric field inside the plates? (N/C)
c.If the capacitor is connected to a 22 V battery, what is the magnitude of the charge on each plate? (C)
d.When the capacitor is connected to a22 V battery, what is the energy stored in the capacitor? (J)
e.The battery is disconnected from the capacitor so that the charge stays on each plate. You push the plates inwards so that the distance between the plates is half of what it was. What is the energy stored on the plates now? (J)
f How much work (positive or negative) are you doing on the plates moving them inwards? Why does this work make sense in terms of the force and displacement you apply? (J)
Explanation / Answer
C = e*A/d
you have A = 1.6m^2 and C = 1.6*10^-9F
e = 8.85*10^-12
so you can get d,
b) V =22V
E = V/d
put d from above
c) Q = CV
you will get Q
d) U = .5CV^2
put the values
e) distance between the plates is half, charge is constant so volts will decrease.
new C' = C/2
new V' = 2V
so charge is constant.
U' = .5C'V'^2
U' = 2U
f) same as U' is the work done.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.