A 3.10 kg box that is several hundred meters above the surface of the earth is s
ID: 1336231 • Letter: A
Question
A 3.10 kg box that is several hundred meters above the surface of the earth is suspended from the end of a short vertical rope of negligible mass. A time-dependent upward force is applied to the upper end of the rope, and this results in a tension in the rope of T(t)=(38.0N/s)t . The box is at rest at t =0. The only forces on the box are the tension in the rope and gravity.
Part A
What is the velocity of the box at 1.00 s ?
vy = -3.67 ms
Part B
What is the velocity of the box at 3.00 s ?
25.8 ms
Part C
What is the maximum distance that the box descends below its initial position?
Part D
At what value of t does the box return to its initial position?
vy =25.8 ms
Explanation / Answer
Here ,
T = 38 * t
net force on the box ,
F = 38 * t - 3.1 * 9.8
F = 38*t - 30.4 N
as a = F/m
a = (38 * t - 3.1 *9.8)/3.1
a = 12.3 t - 9.8
as v = integration( a * dt)
v = integration(12.3 t - 9.8 )
v = 6.15 * t^2 - 9.8 * t
Now , at t = 1 s
v = 6.15 * 1 - 9.8
v = - 3.65 m/s
b)
at t = 3 s
v = 6.15 * 3^2 - 9.8 * 3
v = 26 m/s
C)
for position ,
x = integration(v dt)
x = integration (6.15 * t^2 - 9.8 * t)
x = 2.05 t^3 - 4.9 * t^2
Now , for maximum downwards position ,
v = 0
6.15 * t^2 - 9.8 * t = 0
t = 1.593
position at t = 1.593
x = 2.05 1.593^3 - 4.9 * 1.593^2
x = -4.14 m
the maximum distance that the box descends is 4.14 m
D)
for x = 0
x = 2.05 t^3 - 4.9 * t^2
0= 2.05 t^3 - 4.9 * t^2
t = 2.39 s
block returns to the initial position at t = 2.39 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.