A 3.1-kg block is traveling to the right (the + x direction) at 5.2 m/s, and a s
ID: 1396239 • Letter: A
Question
A 3.1-kg block is traveling to the right (the +x direction) at 5.2 m/s, and a second 3.1-kg block is traveling to the left at 2.2 m/s.
(a) Find the total kinetic energy of the two blocks. ______J
(b) Find the velocity of the center of mass of the two block system. ________ m/s
(c) Find the velocity of each block relative to the center of mass.
(d) Find the kinetic energy of the blocks relative to the center of mass. ______ J
Explanation / Answer
a) Total Kinetic energy = 0.5*m1*u1^2 + 0.5*m2*u2^2
= 0.5*3.1*5.2^2 + 0.5*3.1*2.2^2
= 49.4 J
b)
Vcm = (m1*u1 + m2*u2)/(m1+m2)
= (3.1*5.2 + 3.1*(-2.2))/(3.1+3.1)
= 1.5 m/s
c)
3.1-kg block (traveling to the right)relative to the center of mass = 5.2 - Vcm
= 5.2 - 1.5
= 3.7 m/s
3.1-kg block (traveling to the left)relative to the center of mass = -2.2 - 1.5
= -3.7 m/s
D) Total kinetic enrgy = 0.5*3.1*3.7^2 + 0.5*3.1*(-3.7)^2
= 42.4 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.