A cylinder contains 4.24 mol of helium gas at a temperature of 251 K. The molar
ID: 1336266 • Letter: A
Question
A cylinder contains 4.24 mol of helium gas at a temperature of 251 K. The molar specific heat of helium at constant volume is 12.5 J/K mol. How much heat must be transferred to the gas to increase its temperature to 534 K if it is heated at constant volume? Answer in units of J. The molar specific heat of helium at constant presure is 20.8 J/K mol. How much thermal energy must be transferred to the gas at constant pressure to raise the temperature to 534 K? Answer in units of J. A vessel contains 8600 oxygen molecules at 490 K having Maxwell-Boltzmann distribution function. The universal gas constant is 8.31451 J/K mol. Determine the most probable speed, if the molecular mass of oxygen is 0.032 kg/mol. Answer in units of m/s.Explanation / Answer
006 )
increase in temperature , del T = 534 - 251
del T = 283 K
heat transferred = increase in internal energy
heat transferred = n * Cv * del T
heat transferred = 4.24 * 12.5 * 283
heat transferred = 14999 J
the heat transferred is 14999 J
7)
at constant pressure ,
heat transferred = n * Cp * del T
heat transferred = 4.24 * 20.8 * 283
heat transferred = 24958 J
the heat transferred is 24958 J
please post seperate questions in seperate posts
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.