a car (m=2,000kg) has an initial speed of 25m/s and the driver applies the brake
ID: 1336860 • Letter: A
Question
a car (m=2,000kg) has an initial speed of 25m/s and the driver applies the brakes over a distance of 150 meters until the car comes to a stop, what is the average force required to stop the car over the 150m? a car (m=2,000kg) has an initial speed of 25m/s and the driver applies the brakes over a distance of 150 meters until the car comes to a stop, what is the average force required to stop the car over the 150m? a car (m=2,000kg) has an initial speed of 25m/s and the driver applies the brakes over a distance of 150 meters until the car comes to a stop, what is the average force required to stop the car over the 150m?Explanation / Answer
V2=2*a*s
a=625/150 =4.1667 m/s2
F=m*a = 2000x4.1667= 8333.33 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.