a bottling plant for soda uses a pressure of 1.92 atm in the bottling process, a
ID: 986353 • Letter: A
Question
a bottling plant for soda uses a pressure of 1.92 atm in the bottling process, at 25 degrees Celsius. how many grams of carbon dioxide gas are dissolved in a 1 L bottle of carbonated water? The answer for solubility should be given in g/L. given: kH of CO2 in water = 29.8 atm/(mol L) at 25 degrees Celsius a bottling plant for soda uses a pressure of 1.92 atm in the bottling process, at 25 degrees Celsius. how many grams of carbon dioxide gas are dissolved in a 1 L bottle of carbonated water? The answer for solubility should be given in g/L. given: kH of CO2 in water = 29.8 atm/(mol L) at 25 degrees Celsius a bottling plant for soda uses a pressure of 1.92 atm in the bottling process, at 25 degrees Celsius. how many grams of carbon dioxide gas are dissolved in a 1 L bottle of carbonated water? The answer for solubility should be given in g/L. given: kH of CO2 in water = 29.8 atm/(mol L) at 25 degrees CelsiusExplanation / Answer
kH of CO2 in water = 29.8 atm/(mol. L-1) at 25 degrees Celsius
kH = P/[CO2]
[CO2] = P/Kh = 1.92/29.8 = 0.0644 M
No of mole of Co2 = 0.0644 mol in 1 L
mass of co2 dissolved = 0.0644*44 = 2.834 g/L
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.