Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

35 MW of power at 40 kV (rms) arrives at a town from a generator via 4.7 transmi

ID: 1336957 • Letter: 3

Question

35 MW of power at 40 kV (rms) arrives at a town from a generator via 4.7 transmission lines.

Calculate the emf at the generator end of the lines.

Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.

E =

Calculate the fraction of the power generated that is wasted in the lines.

Express your answer using two significant figures.

E =

Calculate the fraction of the power generated that is wasted in the lines.

Express your answer using two significant figures.

PwastedPtotal=

Explanation / Answer

Power = (E-V)^2 /R

P = (E - 40000 )^2 / 4.7

35MW * 4.7 = (E-V)^2

by putting values

E = 52825Volts = 53kV

part B

power wasted = I^2R

I = 53000-40000/R

I = 2765A

P' = 1627770W

fraction = P'/P

fraction = 1627770/35000000 = 0.05

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote