Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a constant force of 30 N pulls on a 16 kg block on a horizontal surface. the for

ID: 1337374 • Letter: A

Question

a constant force of 30 N pulls on a 16 kg block on a horizontal surface. the force is directed at 37 above the horizontal. A friction force impedes the motion. A. What is the work done by the constant force when the block is moved 10 meters? B. If at the start of the motion the block was at rest and after 10 meters it has velocity of magnitude 3m/s, what is the coefficient of friction? a constant force of 30 N pulls on a 16 kg block on a horizontal surface. the force is directed at 37 above the horizontal. A friction force impedes the motion. A. What is the work done by the constant force when the block is moved 10 meters? B. If at the start of the motion the block was at rest and after 10 meters it has velocity of magnitude 3m/s, what is the coefficient of friction? a constant force of 30 N pulls on a 16 kg block on a horizontal surface. the force is directed at 37 above the horizontal. A friction force impedes the motion. A. What is the work done by the constant force when the block is moved 10 meters? B. If at the start of the motion the block was at rest and after 10 meters it has velocity of magnitude 3m/s, what is the coefficient of friction?

Explanation / Answer

Here ,

force , F = 30 N

theta = 37 degre

A) work done by force = F * d * cos(theta)

work done by force = 30 * 10 * cos(37)

work done by force = 239.6 J

the work done by force is 239.6 J

B)

let the coefficient of friction is u

Using work energy theorum

0.5 * 16 *(3^2 - 0 ) = 239.6 - u * 16 * 9.8 * 10

u = 0.0625

the coefficient of friciton is 0.0625

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote