Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a constant force is applied to an object, causing the object to accelerate at 5.

ID: 1655312 • Letter: A

Question

a constant force is applied to an object, causing the object to accelerate at 5.00 m/s^2. A) what I'll the acceleration be if the force is halved? B) What will the acceleration be f the object's mass is halved? C)What will the acceleration be if the force and the object's mass are both halved? D) What will the acceleration be if the force is halved and the object's mass is doubled? a constant force is applied to an object, causing the object to accelerate at 5.00 m/s^2. A) what I'll the acceleration be if the force is halved? B) What will the acceleration be f the object's mass is halved? C)What will the acceleration be if the force and the object's mass are both halved? D) What will the acceleration be if the force is halved and the object's mass is doubled? a constant force is applied to an object, causing the object to accelerate at 5.00 m/s^2. A) what I'll the acceleration be if the force is halved? B) What will the acceleration be f the object's mass is halved? C)What will the acceleration be if the force and the object's mass are both halved? D) What will the acceleration be if the force is halved and the object's mass is doubled?

Explanation / Answer

F = m a

(A) F is halved then acceleratio also halved.

a = 5/2 = 2.5 m/s^2


(B) if mass is halved then a will be doubled.

a = 2 x 5 = 10 m/s^2

(C) if both are halved then acc. will remain constant.

a = 5 m/s^2

(D) F' -> F/2

m' -> 2m

F' = m' a'

F/2 = 2m a'

a' =F / 4m = a / 4

a = 1.25 m/s^2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote