Two loudspeakers are separated by a distance of 6.3 m. A listener sits directly
ID: 1337488 • Letter: T
Question
Two loudspeakers are separated by a distance of 6.3 m. A listener sits directly in front of one speaker at a distance of 8.7 m so that the two speakers and the listener form a right triangle. Find the lowest frequency for which the path difference from the speakers to the listener is an odd number of hafl-wavelengths. Assume the speed of sound is 340 m/s.
Answer: ?
Find the second lowest frequeny for which the path difference from the speakers to the listener is an odd number of half-wavelengths.
Answer: ?
Explanation / Answer
Distance between the listener and the first speaker, x1 = 8.7 m
Distance between the listener and the second speaker, x2 = (8.72 + 6.32)1/2 = 10.74 m
Path difference, x = x2 - x1 = (10.74 - 8.7) m = 2.04 m
Now, x = n/2 where n = 1,3,5,7...
Since, wavelength, = c/f where c= 340 m/s and f = frequency of sound wave
we have,
x = n(c/2f)
=> f = n(c/2*x) = n[340/(2*2.04)] = 83.3n
For lowest frequency fl , n = 1
So, fl = 83.3 * 1 = 83.3 Hz
For second lowest frequency fsl , n = 3
So, fsl = 83.3 * 3 = 249.9 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.