Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The potential energy stored in the compressed spring of a dart gun, with a sprin

ID: 1337975 • Letter: T

Question

The potential energy stored in the compressed spring of a dart gun, with a spring constant of 72.00 N/m, is 0.820 J. Find by how much is the spring is compressed.

A 0.030 kg dart is fired straight up. Find the vertical distance the dart travels from its position when the spring is compressed to its highest position.

The same dart is now fired horizontally from a height of 2.70 m. The dart remains in contact until the spring reaches its equilibrium position. Find the horizontal velocity of the dart at that time.

Find the horizontal distance from the equilibrium position at which the dart hits the ground.

Explanation / Answer

1. PE=1/2kx2

0.82=1/2*72*x2           => x= 0.151m = 15.1cm

2. PE= mgh

0.82=0.03*9.8*h            => h = 2.8m

3. PEi=KEf= 1/2kx2=1/2mv2

0.82=1/2*0.03*v2                                       => v= 7.4m/s

4. h=vi*t+1/2*at2

-2.7=0*t-1/2*9.8t2                                    => t= 0.74s

X=V*t = 7.4*0.74 = 5.5m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote