A movie stuntman (mass 80.0 kg) stands on a window ledge 5.0 m above the floor a
ID: 1338123 • Letter: A
Question
A movie stuntman (mass 80.0 kg) stands on a window ledge 5.0 m above the floor as in (Figure 1). Grabbing a rope attached to a chandelier, he swings down to grapple with the movie's villain (mass 70.0 kg), who is standing directly under the chandelier. (Assume that the stuntman's center of mass moves downward 4.0 m. He releases the rope just as he reaches the villain.) With what speed do the entwined foes start to slide across the floor? Express your answer in meters per second to two significant figures. If the coefficient of kinetic friction of their bodies with the floor is mu_k = 0.265, how far do they slide? Express your answer in meters to two significant figures.Explanation / Answer
Here ,
let the speed at the floor is v
part A)
at the bottom
speed of hero , u = sqrt(2 * g * h)
u = sqrt(2 * 9.8 * 4)
u = 8.85 m/s
Now ,using conservation of momentum
80 * 8.85= (80 + 70) * v
v = 4.722 m/s
the initial speed of entwined across the floor is 4.72 m/s
part B)
Now , acceleration of bodies ,
a= -u * g
a = -0.265 * 9.8
a = - 2.6 m/s^2
Now, using third equation of motion
v^2 - u^2 = 2 * a * d
- 4.722^2 = = -2 * a 2.6 * d
d = 4.29 m
the distance travelled on the floor is 4.29 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.