A tabletop gamer has designed a game that requires three dice to be thrown onto
ID: 1338220 • Letter: A
Question
A tabletop gamer has designed a game that requires three dice to be thrown onto a tray with a measurement grid. To add an extra degree of randomness, the coordinates of the center of mass of the three dice are used as well. The mases of the three dice are 11.9 g, 14.3 g, and 18.9 g, and their respective coordinates after one particular throw are (0.479 m, -0.475 m), (-0.397 m, 0.297 m), and (-0.121 m, -0.433 m). What are the resulting coordinates of the center of mass of the dice, xcm and ycm?
xcm= ?
ycm=?
Explanation / Answer
let m1 = 11.9 g
m2 = 14.3 g
and m3 = 18.9 g
and (x1,y1) = (0.479m,-0.475m)
(x2,y2) = (-0.397m,0.297m)
and (x3,y3) = (-0.121m,-0.433m)
Xcm = [(m1*x1)+(m2*x2)+(m3*x3)]/(m1+m2+m3)
Xcm = [(11.9*0.479)-(14.3*0.397)-(18.9*0.121)]/(11.9+14.3+18.9)
Xcm = -0.05019 m
Ycm = [(m1*y1)+(m2*y2)+(m3*y3)]/(m1+m2+m3)
Ycm = [(-11.9*0.475)+(14.3*0.297)-(18.9*0.433)]/(11.9+14.3+18.9)
Ycm = -0.2126 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.