A particle moves in the xy plane as shown in the figure below and experiences a
ID: 1339235 • Letter: A
Question
A particle moves in the xy plane as shown in the figure below and experiences a friction force with constant magnitude 5.67 N, always in the direction opposite the object's velocity. Calculate the work that you must do to slide the object at constant speed against the friction force as the object moves along the following paths. the purple path O to followed by a return purple path to O Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. the purple path O to followed by a return blue path to O Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. J the blue path O to followed by a return blue path to OExplanation / Answer
a)
Total distance travelled = OA+OA
=5 m + 5m =10 m
Work done = force of friction * total distance
=5.67*10
= 56.7 J
b)
Total distance travelled = OA + AC + CO
= 5+5+5*sqrt(2)
=17.07 m
Work done = force of friction * total distance
=5.67*17.07
= 96.8 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.