Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A particle moves along the x axis. It is initially at the position 0.230 m, movi

ID: 1457264 • Letter: A

Question

A particle moves along the x axis. It is initially at the position 0.230 m, moving with velocity 0.230 m/s and acceleration -0.360 m/s2. Suppose it moves with constant acceleration for 3.80 s.

(a) Find the position of the particle after this time. m

(b) Find its velocity at the end of this time interval.

We take the same particle and give it the same initial conditions as before. Instead of having a constant acceleration, it oscillates in simple harmonic motion for 3.80 s around the equilibrium position x = 0. Hint: the following problems are very sensitive to rounding, and you should keep all digits in your calculator.

(c) Find the angular frequency of the oscillation. Hint: in SHM, a is proportional to x. /s

(d) Find the amplitude of the oscillation. Hint: use conservation of energy. m

(e) Find its phase constant 0 if cosine is used for the equation of motion. Hint: when taking the inverse of a trig function, there are always two angles but your calculator will tell you only one and you must decide which of the two angles you need. rad

(f) Find its position after it oscillates for 3.80 s. m

(g) Find its velocity at the end of this 3.80 s time interval. m/s

Explanation / Answer

a) x = x0 + vx0*t + 1/2*a*t^2 = 0.230 + 0.230*3.80 + 1/2*(-.360)*(3.80)^2 = -1.492m

b) v = vx0 + a*t = 0.230 + (-.360)*3.80 = -1.138 m/s

c) Here we have x = A*sin(t);;so v = A*cos(t) ...and a = -^2A*sin(t)

So initially we have x = 0.230 = A*sin(t); v = 0.230 = *A*cos(t) and a = -0.360 = -^2A*sin(t)

So a /x = 0.360/0.230 = ...so = 1.5652

Now square the a eqn and the v eqn and add them


x^2 = A^2*sin^2(t)
v^2 = ^2A^2*cos^2(t)
adding we get x^2 + v^2/^2 = A^2*(sin^2 + cos^2) = A^2

Therefore A = sqrt((x^2 + v^2/^2)) = sqrt((0.230^2 + 0.230^2/1.5652 ^2)) = 0.272 m

So x = 0.272m*sin(1.5652 t) and v = 1.5652 *0.272*cos(1.5652 t) = 0.4257*cos(1.5652 t)

Note angles are inradians

So at t = 3.80s x = 0.182*sin(1.5652 *3.8) = 0.01885 m

and v = 0.4257*cos(1.5652 *3.8) = -0.423m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote