A particle moves according to a law of motion s = f(t) = te-t / 4, t 0, where t
ID: 3190355 • Letter: A
Question
A particle moves according to a law of motion s = f(t) = te-t / 4, t 0, where t is measured in seconds and s in feet. (a) Find the velocity at time t. (b) What is the velocity after 5 s? (Round the answers to three decimal places.) c) When is the particle at rest? (d) When is the particle moving in the positive direction? (e) Find the total distance traveled during the first 10 s. (g) Find the acceleration at time t and after 5 s. (Round the second answers to three decimal places.) (i) When is the particle speeding up? When is it slowing down?Explanation / Answer
v = ds/dt = e-t(1-t)
at t = 5 s
= -0.02695 m/s
v = 0 at t = 1sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.