A particle is released at rest from A, and feels only an electric force until it
ID: 1322996 • Letter: A
Question
A particle is released at rest from A, and feels only an electric force until it reaches B. The particle has mass m=2.0x10^-5 kg and electric charge q=+3.0x10^-5 C. The potential at A is 25 V greater than at B. [a] What is the speed of the particle at point B? [b] If the same particle had a negative charge and were released from point B, what would be it's speed at A? Why? A particle is released at rest from A, and feels only an electric force until it reaches B. The particle has mass m=2.0x10^-5 kg and electric charge q=+3.0x10^-5 C. The potential at A is 25 V greater than at B. [a] What is the speed of the particle at point B? [b] If the same particle had a negative charge and were released from point B, what would be it's speed at A? Why? [a] What is the speed of the particle at point B? [b] If the same particle had a negative charge and were released from point B, what would be it's speed at A? Why?Explanation / Answer
Here ,
particle of mass , m = 2 *10^-5 Kg
electric charge , q = 3 *10^-5 C
potential , V = 25 V
let the speed at point B is u
0.5 * 2 *10^-5 * u^2 = q * V
1 *10^-5 * u^2 = 25 * 3 *10^-5
u = 8.66 m/s
the speed of the particle at point B is 8.66 m/s
B)
for the particle at point A ,
let the speed at point B is u
0.5 * 2 *10^-5 * u^2 = - q * -V
1 *10^-5 * u^2 = 25 * 3 *10^-5
u = 8.66 m/s
the speed of the particle at point A is 8.66 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.