A particle is projected with an initial speed of 4.6 m/s along a surface for whi
ID: 1787187 • Letter: A
Question
A particle is projected with an initial speed of 4.6 m/s along a surface for which the coefficient of kinetic friction is 0.7. Find the distance it travels given that: A) the surface is horizontal B) the particle moves up a 24degree incline C) the particle moves down a 24degree incline A particle is projected with an initial speed of 4.6 m/s along a surface for which the coefficient of kinetic friction is 0.7. Find the distance it travels given that: A) the surface is horizontal B) the particle moves up a 24degree incline C) the particle moves down a 24degree incline A) the surface is horizontal B) the particle moves up a 24degree incline C) the particle moves down a 24degree inclineExplanation / Answer
here,
initial speed , u = 4.6 m/s
uk = 0.7
a)
when the surface is horizontal
the distance travelled be s
accelration , a = net force /effective mass
a = - uk * m * g /m = - 6.867 m/s^2
s = - u^2 /2a
s = 4.6^2 /( 2 * 6.867) = 1.54 m
b)
when the particle moves up a 24degree incline
the distance travelled be s
accelration , a = net force /effective mass
a = - (uk * m * g * cos(theta) + m * g * sin(theta))/m
a = - ( 0.7 * 9.81 * cos(24) + 9.81 * sin(24))
a = - 10.26 m/s^2
s = - u^2 /2a
s = 4.6^2 /( 2 * 10.26) = 1.03 m
c)
when the particle moves down a 24 degree incline
the distance travelled be s
accelration , a = net force /effective mass
a = - (uk * m * g * cos(theta) - m * g * sin(theta))/m
a = - ( 0.7 * 9.81 * cos(24) - 9.81 * sin(24))
a = - 2.28 m/s^2
s = - u^2 /2a
s = 4.6^2 /( 2 * 2.28) = 4.64 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.