A CD player varies its speed as it moves to another circular track on the CD. A
ID: 1339477 • Letter: A
Question
A CD player varies its speed as it moves to another circular track on the CD. A CD player is rotating at 300 rpm. To read another track, the angular speed is increased to 450 rpm in a time of 0.75 s. Calculate the average angular acceleration in rad/s2 for the change to occur. A CD player varies its speed as it moves to another circular track on the CD. A CD player is rotating at 300 rpm. To read another track, the angular speed is increased to 450 rpm in a time of 0.75 s. Calculate the average angular acceleration in rad/s2 for the change to occur. A CD player varies its speed as it moves to another circular track on the CD. A CD player is rotating at 300 rpm. To read another track, the angular speed is increased to 450 rpm in a time of 0.75 s. Calculate the average angular acceleration in rad/s2 for the change to occur.Explanation / Answer
Initial angular speed = 300 rpm
Final angular speed = 450 rpm
Time taken to change the angular speed = 0.75 s
Chnage in angular speed = (450-300) rpm = 150 rpm
150 rpm = 15. 70 rad/s
Hence, average angular acceleration = 15.70/0.75 rad/s2
= 20.94 rad/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.