A child\'s toy consists of m=33g monkey suspended from a spring of negligble mas
ID: 1339483 • Letter: A
Question
A child's toy consists of m=33g monkey suspended from a spring of negligble mass and spring constant "k". When the toy monkey is first hung on the spring and the system reaches equilibrium, the spring has stretched a distance of x= 14.5 cm as shown in the diagram. This toy is so adorable you pull the monkey down an additional d=5.7 cm from equilibrium and release it from rest, and smile with delight as it bounces playfully up and down.
so, m=33g ----> x=14.5cm -----> d=5.7cm
a) Using the given information, determine the spring constant, k, in Newtons per meter, of the spring.
b) Select free body diagram that represents the forces acting on the monkey as you are pulling it down, immediately before you let it go.
c) Calculate the potential energy, Ebottom, in joules stored in the strectched spring immediately before you release it
Explanation / Answer
part A :
apply the formual for spring constant K = F/x = mg/x
K = 0.033 * 9.81/(0.145)
K = 2.23 N/m
----------------------------------
part C:
Energy U = 0.5 kx^2
U = 0.5 * 2.23 * (0.057 * 0.057)
U = 0.0036
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.