A 1000-v battery, a 3 000- Ohm resistor, and a 0. 5. -muF capacitor are connecte
ID: 1340080 • Letter: A
Question
A 1000-v battery, a 3 000- Ohm resistor, and a 0. 5. -muF capacitor are connected in series with a swith. The time constant for such a circuit, designated by thre Greek letter, r, is defined as the time that the capacitor takes to charge to 63% of its capacity after the switch is closed. What is the current in the circuit at a time interval of tau seconds after the switch has been closed? 0. 14 A 0. 21 A 0. 12 A 0. 32 A A 0. 50-muF capacitor is connected to a 400 V battery. Find the charge on the capacitor 2. 0 Times 10^-4 C 0. 020 C 1. 0 Times 10^-4 C 1. 2 Times 10^-12 CExplanation / Answer
13.
I= E/R = 1000/3000 = 0.33 A
then
If 3000 ohms, you are halfway there. You have calculated the peak current (at ~t = 0). Now the current decays, so you need (100% - 63%) of the peak, or 0.33 * 0.37 =~ 0.12 A
14.
here by using the formula
Q = C * V
Q = 0.50 * 10^-6 * 400
Q = 2 * 10^-4 C
the correct answer is a. 2 * 10^-4 C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.