Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 1600 kg sedan goes through a wide intersection traveling from north to south w

ID: 1340540 • Letter: A

Question

A 1600 kg sedan goes through a wide intersection traveling from north to south when it is hit by a 2500 kg SUV traveling from east to west. The two cars become enmeshed due to the impact and slide as one thereafter. On-the-scene measurements show that the coefficient of kinetic friction between the tires of these cars and the pavement is 0.750, and the cars slide to a halt at a point 5.54 m west and 6.43 m south of the impact point.
What's the velocity of

a. SUV

b. Sedan.

I got V(suv) = 12m/s and V(sedan)=21.7m/s. but apparently it's not correct

Explanation / Answer

Given that

The resultant displcament is given by s =Sqrt((5.54)2+(6.43)2) =8.487m

The direction is given by theta =tan-1(6.43/5.54) =49.252degrees

From the work energy therorem

W =change in kinetic energy

Ff*s =(1/2)[m1+m2]v2

µk*(m1+m2)*s =(1/2)[m1+m2]v2

Therefore v =Sqrt(2uks) =Sqrt(2*0.750*8.487) =3.567m/s

From the law of conservation of momentum in the direction of south

m1*vo =(m1+m2)vsintheta

1600vo=(1600+2500)(3.567)sin49.252

vo =6.924m/s for sedan

From the law of conservation of momentum for the SUV moving in the west direction

m2*vo =(m1+m2)vcostheta

2500*vo=(1600+2500)(3.567)cos49.252

vo =3.818m/s for SUV

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote